NOWOŚĆ ! DESKI SUP NA POKŁADZIE
Na życzenie możemy wyposażyć jacht w deski SUP do wycieczek z wiosłem, gdy znuży Was dźwięk silnika :)
NOWOŚĆ ! DESKI SUP NA POKŁADZIE
Na życzenie możemy wyposażyć jacht w deski SUP do wycieczek z wiosłem, gdy znuży Was dźwięk silnika :)
NOWOŚĆ ! DESKI SUP NA POKŁADZIE
Na życzenie możemy wyposażyć jacht w deski SUP do wycieczek z wiosłem, gdy znuży Was dźwięk silnika :)
NOWOŚĆ ! DESKI SUP NA POKŁADZIE
Na życzenie możemy wyposażyć jacht w deski SUP do wycieczek z wiosłem, gdy znuży Was dźwięk silnika :)
Cigacice - Szczecin - Cigacice
 
trasa 8 lub 15-dniowa; ok. 520 km
 
Szlak wodny od Nowej Soli do Szczecina o długości ok. 260 km przebiega przez porty w Cigacicach, Krośnie Odrzańskim, Słubicach, Frankfurcie, Kostrzynie i Gryfinie, aż do portu w Szczecinie i dalej do Zalewu Szczecińskiego... Po drodze można pokonać tylko jedną śluzę (czas pokonania jednej śluzy to 20 min.) wpływając do niemieckiego Eisenhüttenstadt. Dziennie można przepłynąć ok. 70 km ze stałą prędkością ok. 10-12 km/h.
 
Rejs rozpoczyna się w Marinie Cigacice, przystani położonej w kanale portowym. Przy przystani znajduje się nieduży parking, deptak spacerowy i restauracja. Sama przystań wyposażona jest w toalety, prysznice, bieżącą wodę i prąd, a także strzeżona jest przez całą dobę.
 
 
 

Uwaga! W przypadku wybrania przez czarterującego rejsu w opcji "one way" (tzn. w jednym kierunku), poza aktualną promocją, do ceny czarteru należy doliczyć koszt transportu jachtu do portu macierzystego tj. Mariny w Cigacicach ze wskazanego przez klienta portu.

Na przeważającej części omawianego poniżej odcinka Odra jest rzeką graniczną. Z wodami śródlądowymi Europy Zachodniej łączą ją kanały Odra-Szprewa i Odra-Hawela. Ponadto w Kostrzynie (km 617-600) do Odry uchodzi jej największy dopływ – Warta. Następne to Słubice (km 584-590) i Górzyca (km 600-604). Poniżej Widuchowej Odra dzieli się na dwa ramiona – Odrę Zachodnią i Wschodnią. Odra Wschodnia stanowi sztucznie wykonany przekop i obecnie płynie nią większość wód niesionych przez rzekę. Obydwa ramiona, łącznie z jeziorem Dąbie i kanałami portowymi, tworzą Szczeciński Węzeł Wodny.

Finał The Tall Ships Races 2017

W 2017 roku Wały Chrobrego w Szczecinie po raz kolejny zatętnią jedyną w swoim rodzaju żeglarską atmosferą. Od 5 do 8 sierpnia podobnego klimatu nie odnajdziemy w żadnym innym miejscu. Do Szczecina powrócą największe żaglowce świata – to tu właśnie odbędzie się finał The Tall Ships Races 2017.

Regaty rozpoczną się w Halmstad w Szwecji skąd, 3 lipca, załogi wyruszą w swoją wielką przygodę. Pierwszy etap zakończy się w Finlandii w porcie Kotka, gdzie żeglarze będą odpoczywać do 16 lipca a następnie popłyną do fińskiego portu Tutku. Ostatnim przystankiem w drodze do Szczecina będzie litewska Kłajpeda. 1 sierpnia jednostki pożeglują dalej na zachód, aż do Szczecina, gdzie odbędzie się wielki finał The Tall Ships Races. Miasto od 5 do 8 sierpnia zamieni się w żeglarską stolicę Europy.

Podczas wielkiego finału The Tall Ships Races 2017 zaśpiewa Andrea Bocelli – popularny włoski tenor uznawany za jednego z najpopularniejszych artystów w historii muzyki. Koncert odbędzie się 5 sierpnia na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Ze względu na miejsce i charakter imprezy będzie to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń muzycznych 2017 roku w Europie.

Informacje o wybranych portach

Do zespołu portów na trasie rejsu należą:

 • Cigacice
 • Krosno Odrzańskie
 • Eisenhüttenstadt
 • Słubice z nabrzeżem we Frankfurcie
 • Kostrzyn
 • Hohensaaten
 • Oderberg
 • Niederfinow
 • nabrzeże Gryfino
 • nabrzeże Ognica
 • nabrzeże Widuchowa

W grupie tej znaczenie gospodarcze posiada obecnie jedynie nowoczesny port Kostrzyn, niedostatecznie jednak wykorzystany. Pozostałe porty użytkowane są też w niewielkim stopniu (Cigacice), bądź też nie są w ogóle wykorzystane. Poza Kostrzynem wszystkie porty wymagają modernizacji. Porty w Cigacicach i Krośnie Odrzańskim przystosowane są do turystyki wodnej. W porcie Kostrzyn istnieje potrzeba przebudowy zaplecza przy nabrzeżu pasażerskim.

Podstawowe znaczenie dla żeglugi śródlądowej ma zespół portów morskich Szczecin-Świnoujście, chociaż udział transportu wodnego w jego przeładunkach jest niewielki. W porcie Szczecin obsługa barek jest utrudniona z powodu braku wyspecjalizowanego sprzętu i wydzielonych nabrzeży dla statków żeglugi śródlądowej. Port Świnoujście jest najlepiej przystosowany do potrzeb żeglugi śródlądowej, jednak problemy stwarza trasa żeglugowa przez Zalew Szczeciński, charakteryzująca się dużym falowaniem i zamgleniem.

Przystanie rzeczne

W dziecięciu nadodrzańskich gminach w województwie lubuskim powstało w 2016 roku 10 nowych, małych przystani rzecznych.

Pływające pomosty zostały wybudowane w ramach projektu "Odra dla turystów 2020 - lubuskie przystanie". Nowe przystanie powstaną w miejscowościach: Siedlisko, Stara Wieś (gmina Nowa Sól), Bobrowniki (gmina Otyń), Krępa (miasto Zielona Góra), Pomorsko (gmina Sulechów), Nietków (gmina Czerwieńsk), Gostchorze (gmina Krosno Odrzańskie), Urad (gmina Cybinka), Górzyca oraz Kostrzyn nad Odrą.

Przystań - Cigacice

471 km Odry, prawy brzeg. 52° 1' 57” N 15° 36' 30'' E

Adres: Cigacice ul. Portowa.

Zarządcą obiektu jest:Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sulechowie ul. Licealna 10b

66-100 Sulechów www.osirsulechow.pl tel: 68 3852384,

68 4190404. e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bosman przystani: Roman Włoch tel: +48508030003 lub VHF

VHF na odcinku zarządzanym przez Nadzór Wodny Cigacice – kanał 74.

Między statkami – kanał 10.

Oferta:

 • Pomosty pływające- po lewej stronie, boksy na 18  stanowisk, po prawej długi pomost do cumowania burtą , na około 10 stanowisk.
 • Pirs dla statków pasażerskich długości ok. 90m
 • Wygodny slip ale bez wyciągarki.
 • Pełen węzeł sanitarny: WC, prysznic, WC dla niepełnosprawnych, pralka.
 • Odbiór nieczystości stałych
 • Odbiór nieczystości płynnych z łodzi.
 • Przyłącza energetyczne oraz wodne na słupkach przy stanowiskach cumowniczych.
 • Przystań prowadzi usługę cumowania sezonowego dla rezydentów.
 • Teren monitorowany 24h. Bosman portu dostępny do godz. 20.00 pod telefonem podanym wyżej, jakże za pomocą VHF kanały jak wyżej.
 • Teren utwardzony i oświetlony
 • OSiR Sulechów prowadzi na terenie przystani kursy szkoleniowe na stopnie sternika i starszego sternika motorowodnego. Tel: +48698266936 oraz +48515761664. Informacji udziela i dokonuje zapisów pan Józef Feliga www.motorowodne.tl.pl , e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Organizowane są też wycieczki krajoznawcze do nieodległego Górzykowa, na tamtejszą winnicę. Do dyspozycji trzy galary. Dysponentem jest Piotr Włoch tel: +48531559930. Pełna oferta oraz cennik na stronie www.wycieczkipoodrze.com.pl(Galar - dawny polski, rzeczny statek wiosłowy używany do jednorazowego transportu towarów w dół rzeki. Szczególnie rozpowszechniony był w XVIII wieku. Był to statek bezżaglowy, posiadał kształt wydłużonego prostokąta. Rufa i dziób były lekko wzniesione ku górze. Na rufie znajdował się ster umocowany sworzniem do budy szyprowskiej. Obsługę stanowiło 6 - 8 flisaków, z których jeden obsługiwał ster, a pozostali wiosła. Posiadał szeroką i mało wygiętą ku górze dziobnicę. Przy pełnym załadunku wystawał ponad wodę zaledwie kilkanaście centymetrów. Łatwo osiadał na mieliźnie, czy na innych przeszkodach. Ładowność wynosiła do 30 łasztów)
 • Sklepy: (trzy spożywcze) w odległości około 300m i jeden z częściami do samochodów
 • Bary: „Nad Odrą” w odległości ok. 300m i „Rybny” w odległości ok. 400m.
 • Noclegi – Agroturystyka Cigacice ul. Kolejowa 1A tel. +48609566274, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Stacja benzynowa w odległości ok. 3,5 km (kierunek Sulechów)
 • W pobliżu „Ścieżka Dydaktyczna” Cigacice- Leśna Góra. Informacje u bosmana przystani.
 • Posterunek policji wodnej
 • Stacja sulechowskiej drużyny WOPR
 • Parking dla samochodów.

Zalety:

Cigacice są niewielką miejscowością "strategicznie" usytuowaną między dwoma aglomeracjami: Sulechowem ( odległym o około 5 km) i Zieloną Górą ( odległą o 14 km)

Przystań usytuowana jest na terenie dawnego, nieczynnego już śródlądowego portu towarowego. Do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku port był wykorzystywany handlowo zarówno przez zakłady przemysłowe w Sulechowie, jak i Zielonej Górze. Oba Miasta wraz z Nową Solą należą do Lubuskiego Trójmiasta. Warte zwiedzenia. Bogate w zabytki techniki i architektury. Warto zapoznać się też z ofertą kulturalną obu miast. W Marinie można bezpiecznie pozostawić jacht pod opieką bosmana i udać się na zwiedzanie okolicy. W planie jest jeszcze wypożyczalnia rowerów do wyjazdów w plener, a także kajaków do pływania po Odrze.

Niedogodności:

 • brak warsztatu szkutniczego i mechanicznego, obsługującego silniki do łodzi
 • brak stacji benzynowej w bezpośrednim sąsiedztwie mariny.
 
Przystań - Krosno Odrzańskie
 
514 km Odry, lewy brzeg. 52° 02' 56'' N 15° 06' 2'' E
 

Adres: Bulwar Jana Pawła II

Zarządcą obiektu obecnie jest: OSIR Krosno Odrz., ul.Pocztowa 27, tel. 68 3835426, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ośrodek jest czynny w dni powszednie w godzinach 08.00 - 21.00

W soboty i niedziele oraz święta czynne po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (uzgodniać należy w dni powszednie).

VHF na tym odcinku ( kontakt z Nadzorem Wodnym) - kanał 74. Kontakt między statkami - kanał 10

Oferta:

 • Slip bez wyciągarki (przy niskiej wodzie bezużyteczny)
 • Prąd (przyłącze znacznie oddalone od kei, niezbędne będzie posiadanie długiego kabla) - zamknięte - informacja niżej
 • Woda. Kran zamknięty na kłódkę. w sprawie udostępnienia mediów należy kontaktować się z obsługą telefonicznie tel: 68 3835426 prosić Gospodarza Obiektu (Pan Tadeusz Przezdzięk)
 • Śmietnik - na miejscu
 • WC oraz prysznic znajdują się w budynku OSIR przy ul. Pocztowej 27 (około 200m od portu)
 • Stacja benzynowa w odległości ok. 600m

Zalety:

Krosno Odrzańskie jest bardzo interesującym miastem. Położone po obu stronach Odry. Część historyczna, na lewym brzegu, część najnowsza, obecnie większa, na prawym brzegu. Blisko dworzec PKS, sklepy i bary, liczne zabytki, wśród nich, zamek Henryka Brodatego.

Niedogodności:

Hałas spowodowany bliskością ruchliwego mostu drogowego. Wielu gapiów spacerujących po kei. W późniejszych porach dnia, oraz w dni wolne od pracy, brak kontaktu z obsługą.

Przystań, choć malowniczo położona i wykonana z dużą dbałością o szczegóły, nie jest ogrodzona, tym samym jest dostępna dla ogółu ludności. Brak stałej obsługi i dozoru sprawia, że pozostawienie jachtu przy nabrzeżu i udanie się do miasta w celu zwiedzania bądź dokonania zakupów, jest wielce ryzykowne.

Mariny i śluzy Eisenhüttenstadt
 
Pierwsze miasto po stronie niemieckiej wraz z kilkoma marinami, gdzie można się zatrzymać na noc to Eisenhüttenstadt. By do niego wpłynąć trzeba pokonać śluzę Zwillingsschacht, która dzięki dwukomorowej konstrukcji może jednocześnie śluzować statki w obie strony: w górę i w dół. Wysokość podnoszenia jest gigantyczna - max. 14 m:

 • Godziny pracy: w sezonie (01.04. - 31.10) od poniedziałku do piątku 6.00-20.00, sobota i niedziela 8.30 - 18.00, a poza sezonem (01.11 - 31.03) od poniedziałku do niedzieli 8.00-17.30
 • Wezwanie do otwarcia śluzy - UKF kanał 20, telefon: 0049 3364 40 853
 • Ostatnie śluzowanie: 30 minut przed końcem pracy śluzy, łodzie sportowe z powodu dużego zużycia wody przez pracującą śluzę są śluzowane tylko w grupach lub ze statkami żeglugi handlowej, dlatego czas oczekiwania na śluzowanie pojedyńczych łodzi sportowych może wynosić do 2 godzin; zaleca się wcześniejsze zgłoszenie śluzowania
 • Adresy i telefony śluz: www.wsv.de/wsa-b/wasserstrasse/schleusen/schl_eisenhuttenstadt

Mariny:

 • Basen Mielenzhafen - przystań Klubu Motorowodnego MYCEH, ze znakiem certyfikacji usług Gelbe Welle - w cenę postoju wliczona jest woda, śmieci i prąd, dodatkowo płatne: prysznic, odbiór fekalii, pranie, do dyspozycji jest ręczny wózek na kanistry, dwa wózki do wyciągania łodzi (do napraw, wymiany śruby itp.), slipowanie dźwigiem dla łodzi o wadze do 4 ton - 30 euro, możliwe zimowanie łodzi (telefon: 0049 3364 41 95 60, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
 • Sportbootliegestelle(właściciel WSA) - bezpłatne cumowanie
 • Trockendock - basen dla łodzi turystycznych - bez obsługi, bezpłatne cumowanie, slip, można wyczarterować łódź (telefon: 0049 3361 50 89 930 lub 0049 175 57 97 217)
 • Liegestelle ehem. Stadthafen - przystań miejska, dawny port miejski (właściciel WSA)
 • Sportbootliegestelle (właściciel WSA)
 • Sportbootliegestelle und Fahrgastanleger am Bollwerk oznakowany Gelbe Welle - prąd i woda, wc, prysznic - płatne w automatach, bezpłatny slip

Przystań w Słubicach i nabrzeże we Frankfurcie

Porty usytuowane nieopodal polsko-niemieckiego przejścia granicznego. Elementy usługowej infrastruktury miejskiej dostępne w obrębie 1 kilometra: bankomat, apteka, bar, internet, lekarz, parking, stacja paliw, policja, pralnia, prysznic, punkt informacyjny, sklepy. We Frankfurcie cumowanie wyłącznie do nabrzeża (bez żadnej infrastruktury). W Słubicach mały port:

 • głębokość portu - 1,5 m
 • ogrodzenie
 • PKS - 500 m
 • PKP - 1 km
 • slip wyłącznie dla małych jednostek do ok. 4 m (brak możliwości wodowania większych jednostek); duże jednostki najlepiej wodować w Krośnie Odrzańskim
 • warsztat mechaniczny
 • prąd, wc, woda

Marina Winterhafen - Frankfurt

 • pomost pływający, boksy na 14  stanowisk
 • dalby dla statków pasażerskich
 • wygodny slip bez wyciągarki
 • WC i prysznic
 • odbiór nieczystości stałych i płynnych
 • woda i prąd
 • teren monitorowany 24h
 • teren utwardzony i oświetlony
 • parking

Przystań żeglarska w Kostrzynie

Przystań wodna mieści się w Kostrzynie nad Odrą przy ul. Sikorskiego 1 (zarządzanie: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Niepodległości 11; 66-470 Kostrzyn nad Odrą, tel. 95 752-37-16; fax +48 95 752-37-16), jadąc od strony miasta w kierunku granicy z Niemcami. Ośrodek – przystań znajduje się pomiędzy dwoma mostami. Przystań budowana była sposobem gospodarczym w latach 1968 – 1969. Właścicielem nieruchomości były wówczas Kostrzyńskie Zakłady Papiernicze, później Arctic Paper Kostrzyn. Od 2007 roku w wyniku przekazania, ośrodkiem zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Niedawno na terenie przystani wyremontowano pomieszczenie węzła sanitarnego wraz z prysznicem. Na terenie ośrodka jest również możliwość podłączenia do prądu oraz zatankowania wody i rozbicia namiotu. Znajduje się tam również pomieszczenie, gdzie można dokonać drobnych napraw oraz przechować sprzęt pływający przez okres zimowy.

Ośrodek rekreacyjny gości także turystów wodniaków z zagranicy, gdyż poprzez wody rzeki Warty i Odry droga wodna prowadzi na nasze akweny m.in. z Niemiec, Holandii i Francji, skąd miłośnicy żeglugi śródlądowej mogą płynąć w głąb naszego kraju.

Na terenie Przystani działa m.in. Klub Żeglarski „DELFIN” www.klubdelfin.pl oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

W Zachodniopomorskiem Odra biegnie między Polską i Niemcami na odcinku 161,7 km. Znajdziemy tu wiele miejsc gdzie można przesiąść się z kajaka na rower, po obu stronach rzeki w Kajeńsko/Nieschen, Czelin/Porzecze/ Kienietz, Siekierki/Wrietzen, Ognica/ Widuchowa/ National Park, legendarna Dolina Miłości koło Krajnika/Zatoni. W Gozdowicach brzegi Odry łączy rzeczny prom. Powyżej Gryfina we wsi Widuchowa, na 704,1 km biegu, Odra rozdziela się na dwa nurty – Odrę Wschodnią (która przechodzi w Regalicę do jeziora Dąbie) oraz płynącą przez centralne dzielnice Szczecina i omijającą od zachodu jezioro Dąbie – Odrę Zachodnią.
Do Bałtyku dopłyniemy przez rozlewiska i kanały Międzyodrza, jezioro Dąbie i Zalew Szczeciński, przez Pianę, Świnę lub Dziwnę. Deltowe jezioro Dąbie leży w całości w granicach miasta Szczecin i bywa nieco kapryśne– powstają tu wysokie i krótkie fale.

Niemiecka Podnośnia Niederfinow

Podnośnia (śluza windowa) znajduje się na kanale Odra-Hawela w pobliżu miejscowości Niederfinow, 10 km na zachód od mariny Oderberg położonej przy granicy polsko-niemieckiej. Dopłyniemy do niej przez miasto i śluzę Hohensaaten (na wysokości polskiej Cedynii). Zbudowana została w latach 1927-1934 kosztem 27,5 miliona ówczesnych marek niemieckich. Na budowę tego zdumiewającego urządzenia zdecydowano się w celu przyspieszenia żeglugi utrudnionej bardzo dużą różnicą poziomów dróg wodnych - różnica między górnym a dolnym odcinkiem kanału wynosi 36 metrów. Wysokość podnośni wynosi 60 metrów, długość 94 metry, szerokość 27 metrów, a czas podniesienia lub opuszczenia statku wynosi 5 minut. Różnicę tą statki pokonują w wypełnionej wodą olbrzymiej wannie, która jest podnoszona lub opuszczana za pomocą czterech mechanizmów zębatkowych. Zastosowano tam również przeciwwagi połączone z wanną systemem lin.

Podnośnia w Niederfinow jest najstarszą z czterech będących w czynnej eksploatacji podnośni w Niemczech. Podnośnia jest udostępniona do zwiedzania, a w pobliżu znajduje się niezbędna infrastruktura turystyczna. Bilet normalny kosztuje 2 Euro, a ulgowy 1 Euro.

Ze względu na wiek podnośni (21 marca 2014 r. konstrukcja obchodziła swoje 80 urodziny) oraz niedostateczne parametry techniczne (tzw. „wąskie gardło” Kanału Odra-Hawela), w 1992 podjęto decyzję o wybudowaniu, obok istniejącej, nowej podnośni (niem. Schifffshebewerk Niederfinow Nord). Prace ziemne nad nową śluzą rozpoczęto jesienią 1996. Przewidywany koszt urządzenia to 285 mln euro. Oddanie do użytku nowej podnośni ma nastąpić w 2016 roku, a starsza podnośnia ma pozostać równolegle w użyciu do roku 2025.

Marina Schwedt/Oder

Po pokonaniu 1 śluzy wpłyniemy na stronę niemiecką - Odrę Zachodnią. Elementy usługowe infrastruktury miejskiej dostępne są w obrębie 1 kilometra m.in.: bankomat, apteka, bar, internet, lekarz, parking, stacja paliw, policja, pralnia, prysznic, punkt informacyjny, sklepy (adres: Wassersport PCK Schwedt e. V. Regattastraße 3, 16303 Schwedt/Oder, tel. +49 0333223962, www.wassersport-schwedt.de). Nieopodal duży, rzeczny port przeładunkowy.

 • polsko-niemieckie przejście graniczne
 • głębokość portu - 2,0 m
 • ochrona, ogrodzenie
 • PKS - 20 km
 • PKP - 20 km
 • lotnisko - 100 km (Berlin)
 • Lotnisko regionalne w Eberswalde (ok. 50 km)
 • slip, zimowanie łodzi - plac
 • warsztat mechaniczny i szkutniczy
 • prąd, wc, woda

Stanica Wodna OSiR Gryfino i nabrzeże w Gryfinie

Stanica Wodna „Na Międzyodrzu” jest obiektem sezonowym czynnym od maja do końca września i obejmuje obszar 3400 m2, na którym znajduje się budynek administracyjno - socjalny, który posiada łącznie 28 miejsc noclegowych w pokojach 2-3-4 osobowych, niezbędne węzły sanitarne i pomieszczenia kuchenne. Marina wyposażona jest w slip oraz dostęp do internetu. Na terenie stanicy zlokalizowane jest również pole namiotowe i wypożyczalnia sprzętu pływającego dysponująca m.in. kajakami, kanoe, łodziami wędkarskimi z napędem elektrycznym lub wiosłowym oraz rowerami turystycznymi. Nabrzeże posiada trzy pomosty, do których mogą cumować różne jednostki poczynając od kajaków, łódek, łodzi motorowych kończąc na statkach turystycznych (adres: przejście graniczne Gryfino - Mescherin, tel. (91) 461-24-63. W centrum miasta nowe nabrzeże z Rybakówką.

 • głębokość portu - 2,5 m
 • alarm, monitoring, ochrona, ogrodzenie
 • PKS - 3,5 km
 • PKP - 3,5 km
 • lotnisko - 60 km

Nabrzeże Ognica

Brak lądowej infrastruktury o funkcji turystycznej i żeglarskiej. Obiekt nie posiada specjalnej infrastruktury turystycznej i żeglarskiej (adres: 74-120 Widuchowa, tel. +48 91 416-72-37).

 • publiczne miejsca postojowe - bez opłat
 • głębokość toru - 3 m
 • głębokość portu - 5 do 6 m

Nabrzeże Widuchowa

Administratorem Nadzoru Wodnego w Widuchowej z ramienia właściciela terenu – Skarbu Państwa – jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Obiekt jest dostępny dla łodzi motorowych żeglujących Odrą. Obowiązuje cumowanie burtą do nabrzeża. Liczba miejsc cumowniczych wynosi 10. Obiekt jest wyposażony w nabrzeże utwardzone ścianką Larsena. Długość nabrzeża Nadzoru Wodnego wynosi 35 metrów. Brak lądowej infrastruktury o funkcji turystycznej i żeglarskiej. Obiekt nie posiada specjalnej infrastruktury turystycznej i żeglarskiej (adres: Nadzór Wodny w Widuchowej, ul. Bulwary Rybackie 1, 74-120 Widuchowa, tel. +48 91 416-72-37).

Lokalizacja pełni rolę miejsca postojowego stanowiącego zaplecze dla jednostek pokonujących drogę wodną Berlin – Szczecin. W miarę możliwości pozyskania środków planowana jest realizacja inwestycji polegającej na przebudowie nabrzeża.

 • publiczne miejsca postojowe - bez opłat
 • głębokość toru - 3 m
 • głębokość portu - 5 do 6 m

Port w Szczecinie

Port w Szczecinie oddalony jest od morza o 68 km. Przejście torem wodnym z redy w Świnoujściu do Szczecina trwa ok. 4 godziny. Port może przyjmować statki o zanurzeniu do 9,15m i długości 215m. Port w Szczecinie ma charakter uniwersalny i obsługuje zarówno towary drobnicowe, jak i masowe. Specjalizacją portu jest przeładunek i składowanie kontenerów, wyrobów hutniczych, ładunków ponadgabarytowych, a także papieru i celulozy. Port w Szczecinie jest największym w Polsce centrum przeładunkowym bloków granitowych. Obsługiwane są tu także ładunki masowe suche - takie jak węgiel, koks, kruszywa, zboże, nawozy oraz ładunki płynne. Można zacumować przy nabrzeżu w centrum tuż przed Dworcem Głównym PKP by np. wymienić załogę.

 

 

 

Zalew Szczeciński

Zalew Szczeciński to część systemu wodnego Odry. Przez ten obszar wodny, który jest największym zbiornikiem wodnym Polski, przebiega granica polsko-niemiecka. Niemiecka część Zalewu nazywana jest Małym, a polska Wielkim Zalewem, który to połączony jest z licznymi mniejszymi zalewami i zatokami. Zalew Szczeciński o powierzchni 911,8 km² wraz z cieśninami (z czego 50% znajduje się po stronie polskiej) oddzielony jest od Zatoki Pomorskiej dwoma wyspami: Wolin i Uznam. Ten zbiornik wodny to idealne miejsce zarówno na krótsze jak i dłuższe rejsy. Średnia głębokość zalewu to niecałe 4 metry. Charakteryzuje go urozmaicona linia brzegowa. Powstał w wyniku wtargnięcia na ląd morza w czasie transgresji litorynowej. Doszło w nim do nieznacznego zasolenia w wyniku słabej wymiany wód ograniczonej przez warunki morfometryczne. Nad Zalewem powstało wiele portów- handlowych, rybackich, jachtowych. Znajdują się one w miejscowościach Stepnica, Wolin, Kamień Pomorski, Dziwnów, Trzebież, Nowe Warpno. Przez Zalew ciągnie się pogłębiony tor wodny ze Szczecina do Świnoujścia.

 

Pomiary potwierdzają, że w obrębie Zalewu Szczecińskiego główne kierunki prądu układają się wzdłuż rynny toru wodnego Szczecin - Świnoujście. Występują również prądy prostopadłe do tego toru przyczyniające się do jego zamulenia. Prędkość prądu waha się na ogół wokół prędkości 0,1 m/s, w wyjątkowych przypadkach dochodzą do 1 m/s. Największe fale na wodach Zalewu Szczecińskiego występują jesienią i zimą do około 2 metrów. W sezonie letnim wysokość fali nie przekracza 1,3 metra. Zdecydowanie przeważają fale z sektora zachodniego, rzadziej ze wschodu. Przy wietrze nawet do 5° w skali Beauforta nie ma zagrożenia nawet dla małych jednostek. Pojawia się ono przy prędkościach powyżej 10 m/s. Długą wąską cieśniną Zalew Szczeciński jest połączony z Zalewem Kamieńskim. Na tym zbiorniku fale dochodzą maksymalnie do 1,5 m wysokości i ok. 14 m długości. Wytworzone na nim falowanie jest znamienne dla fal wiatrowych występujących na płytkich wodach.

 

 

Zalew popularny jest jako teren do rekreacji, sportów wodnych, oraz rybołówstwa (spotykamy na tym terenie ryby słodkowodne przystosowane do wody słonawej takie jak węgorz, okoń, płoć, szczupak, leszcz).
Na wody Zalewu Szczecińskiego można się dostać płynąc z Niemiec od Stralsundu, wpływając na jego wody Odrą lub wodując łódź w jednym z portów Zalewu. Żeglując Odrą za przystaniami Jeziora Dąbskiego można dotrzeć do przystani Stepnica, leżącej nad Zatoką Odrzańską. Miasto posiada port z dwiema przystaniami, oraz marinę Krampa. Na południu Zalewu brzeg jest obniżony. Na brzeg, na niewielkim odcinku, wkrada się Puszcza Wkrzańska. Kierując się wskazówkami zegara kolejnym portem jest Trzebież, a za nim położone na północy Nowe Warpno. Na północy Zalewu rozpościera się wyspa Wolin z Wolińskim Parkiem Narodowy. Żeglarze znajdą schronienie w tutejszej przystani. Stąd można dostać się do Międzyzdrojów. Wpływając na rzekę Dziwną można dotrzeć do mariny w Kamieniu Pomorskim (nad Zalewem Kamieńskim). Koniec tej trasy prowadzi do Dziwnowa (stąd tylko kilkaset metrów do morza).

 

Główne porty po polskiej stronie:

 • Dziwnów (połączenie przez Zalew Kamiński)
 • Kamień Pomorski (8 km. do Morza Bałtyckiego, połączony z Zalewem poprzez Rzekę Dźwinę)
 • Stepnica (nad Roztoką Odrzańską)
 • Lubczyna
 • Szczecin (Przystań Marina Gocław)
 • Trzebież (leżący na skraju Puszczy Wkrzańskiej)
 • Nowe Warpno (leżące na Półwyspie Jeziora Nowowarpieńskiego)

Atrakcje w pobliżu Zalewu Szczecińskiego:

 • Woliński Park Narodowy z przepięknym wybrzeżem klifowym i niepowtarzalną deltą Świny z kompleksem wysp
 • Szczecin jako jedno z największych polskich miast pod względem powierzchni całkowitej
 • Świnoujście jako miasto uzdrowiskowe położone nad Morzem Bałtyckim
 • Międzyzdroje jako leżące także u wybrzeża Bałtyku, miasto z licznymi sezonowymi atrakcjami, Promenadą Gwiazd oraz z długim na 400 metrów molem.

Wybrane mariny Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego:

Marina Gocław Szczecin

Marina Gocław jest położona w pięknej i malowniczej okolicy w północnej lewobrzeżnej części Szczecina, bezpośrednio przy torze wodnym Szczecin – Świnoujście, u stóp zabytkowej Wieży Bismarcka. Elementy infrastruktury uzupełniającej: punkt informacji turystycznej, parking, pole namiotowe, kemping, sklep spożywczy, restauracja i wynajem komfortowych pokojów naclegowych (akwen - rzeka Odra, adres: ul. Lipowa 5/6, 71-734 Szczecin, tel. (91) 423 06 56, +48 530 611 555, www.marinagoclaw.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Inne elementy usługowej infrastruktury miejskiej dostępne w obrębie 1 kilometra: apteka, bar, internet, lekarz, stacja paliw, parking, policja, pralnia, prysznic, punkt informacyjny, sklepy, sklep żeglarski.

 • głębokość portu - 3 m
 • alarm, monitoring, ochrona, ogrodzenie
 • PKS - 5 km
 • PKP - 5 km
 • lotnisko - 45 km
 • dźwig, slip, zimowanie łodzi - plac
 • warsztat mechaniczny i szkutniczy
 • prąd, wc, woda

Szczeciński Jacht Klub Morski LOK

Elementy usługowej infrastruktury miejskiej dostępne w obrębie 1 kilometra: bankomat, apteka, bar, internet, lekarz, parking, policja, pralnia, prysznic, punkt informacyjny, sklepy, sklep żeglarski (akwen - Jez. Dąbie, adres: ul. Przestrzenna 13, 70-800 Szczecin, www.lok.szczecin.pl/zeglarska.htm).

 • głębokość portu - 5 m
 • ogrodzenie
 • dźwig, slip, zimowanie łodzi - plac
 • warsztat mechaniczny i szkutniczy
 • prąd, wc, woda

Harcerski Ośrodek Morski W Szczecinie

Elementy usługowej infrastruktury miejskiej dostępne w obrębie 1 kilometra: bankomat, apteka, bar, internet, lekarz, parking, policja, pralnia, prysznic, punkt informacyjny, camping, pole namiotowe, sklepy, sklep żeglarski (akwen - Jez. Dąbie, adres: ul. Żaglowa 2, 70 - 832 Szczecin www.hom.home.pl/, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 • głębokość portu - 2,5 m
 • ogrodzenie, ochrona
 • dźwig, slip, zimowanie łodzi - plac
 • warsztat mechaniczny i szkutniczy
 • prąd, wc, woda

Marina Club

Elementy usługowej infrastruktury miejskiej dostępne w obrębie 3 kilometrów: bankomat, apteka, bar, internet, lekarz, parking, stacja paliw, policja, pralnia, prysznic, punkt informacyjny, camping, pole namiotowe, sklepy, sklep żeglarski (akwen - Jez. Dąbie, adres: ul. Przestrzenna 7-11, 70-800 Szczecin, tel. +48 91 469 38 00, www.marinahotele.pl/, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 • cena cumowania - 50 do 90 zł
 • głębokość portu - 2,8 m
 • ogrodzenie, ochrona
 • dźwig, slip
 • zimowanie łodzi - plac
 • warsztat mechaniczny
 • warsztat szkutniczy
 • prąd, wc, woda

Camping Marina PTTK

Elementy usługowej infrastruktury miejskiej dostępne w obrębie 2 kilometrów: bankomat, apteka, bar, internet, lekarz, parking, stacja paliw, policja, pralnia, prysznic, punkt informacyjny, camping, pole namiotowe, sklepy, sklep żeglarski (akwen - Jez. Dąbie, adres: ul. Przestrzenna 23, 70-800 Szczecin, tel. (91) 460 11 65, www.campingmarina.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Standardy i jakość Camping Mariny PTTK od kilku sezonów potwierdzają takie wyróżnienia jak Błękitna Flaga czy Żółta Fala.

 • cena cumowania - od 30 zł
 • głębokość portu - 3 m
 • alarm, monitoring, ochrona, ogrodzenie
 • PKS - 3 km
 • PKP - 3 km
 • lotnisko - 33 km
 • dźwig, slip, zimowanie łodzi - plac
 • warsztat mechaniczny i szkutniczy
 • prąd, wc, woda

Centrum Żeglarskie

Elementy usługowej infrastruktury miejskiej dostępne w obrębie 3 kilometrów: bankomat, apteka, bar, internet, lekarz, parking, stacja paliw, policja, pralnia, prysznic, punkt informacyjny, camping, pole namiotowe, sklepy, sklep żeglarski (akwen - Jez. Dąbie, adres: ul. Przestrzenna 21, 70-800 Szczecin, tel. 91 46-00-844, 91 46-00-845 (fax) 91 46-00-319, www.centrumzeglarskie.pl/, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 • cena cumowania - od 40 zł
 • głębokość portu - 4 m
 • alarm, monitoring, ochrona, ogrodzenie
 • PKS - 3 km
 • PKP - 3 km
 • lotnisko - 33 km
 • dźwig, slip, zimowanie łodzi - plac
 • warsztat mechaniczny i szkutniczy
 • prąd, wc, woda

Port jachtowy Marina Pogoń

Marina Pogoń (akwen - jez. Dąbie, adres: ul. Przestrzenna 3, 70-800 Szczecin, tel./fax 91 462-46-57, kom. 602 808 280, bosmanat 91 461-41-72,e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) zajmuje powierzchnię 72 000 m2 i może pomieścić przy nabrzeżach do 300 jachtów o długości do 18 m i dopuszczalnym maksymalnym zanurzeniu do 3,4 m oraz do 300 jachtów składowanych na lądzie. W marinie znajdują się hangary do zimowania jachtów, stacja paliw i warsztaty naprawcze. Teren mariny jest monitorowany. Marina znajduje się w granicach Szczecina, sześć kilometrów od śródmieścia oraz dziesięć od wjazdu na autostradę A6 do Berlina.

Przy nabrzeżach mariny znajduje się 300 miejsc postojowych. Jachty cumuje się przy pomostach (do polerów i boi) i przy nabrzeżu (do polerów). Do wszystkich pomostów doprowadzono prąd i wodę. Na pomostach w basenie głównym można połączyć się z siecią Wi-Fi mariny (o dane dostępowe należy pytać w bosmanacie lub biurze mariny). Po sezonie jachty składowane są na lądzie.

 

 

Na terenie Mariny Pogoń dostępne są następujące usługi i punkty handlowe:

 • monitoring, ochrona, ogrodzenie
 • slip i żuraw o udźwigu do 16 ton
 • basen techniczny
 • szkutniczy hangar remontowy
 • hangary do zimowania jachtów.
 • czartery i kursy żeglarskie
 • serwis elektryki i elektroniki
 • stacja paliw
 • tawerna
 • warsztat szkutniczy

OSIR Goleniów - Marina Lubczyna

Elementy usługowej infrastruktury miejskiej dostępne w obrębie 3 kilometrów: bankomat, apteka, bar, internet, lekarz, parking, policja, pralnia, prysznic, punkt informacyjny, camping, pole namiotowe, sklepy, sklep żeglarski (akwen - Jez. Dąbie, adres: ul. Żeglarska 2, 72-105 Lubczyna, tel. +48 91 419 16 12, www.lubczyna.goleniow.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Turyści mają do dyspozycji 50 miejsc noclegowych o różnym standardzie z aneksami kuchennymi i toaletami, wypożyczalnię sprzętu pływającego, wypożyczalnię kajaków, rowery górskie, postój łódek, narty wodne, krąg piknikowy (grillowanie). W latach 2013 - 2014 przeprowadzana będzie modernizacja związana z wybudowaniem falochronu od strony północno - zachodniej i pogłębienia wszystkich basenów portowych do głębokości od 2 - 2,50 metrów oraz zwiększenia miejsc postojowych do 96.

 • cena cumowania - 20 do 45 zł
 • głębokość portu - 1,7 do 2,0 m
 • alarm, monitoring, ochrona, ogrodzenie
 • PKS - 1 km
 • PKP - 15 km
 • lotnisko - 20 km
 • dźwig, slip, zimowanie łodzi - plac
 • warsztat mechaniczny i szkutniczy
 • prąd, wc, woda

Ognisko TKKF Olimpia w Policach

Elementy usługowej infrastruktury miejskiej dostępne w obrębie 1 kilometra: bankomat, apteka, bar, internet, lekarz, parking, policja, pralnia, prysznic, punkt informacyjny, camping, pole namiotowe, sklepy, sklep żeglarski (akwen - Zalew Szczeciński, adres: ul. Marii Konopnickiej 20; 72-010 Police, tel. 603 200 949, 696 488 961, 501 284 538, www.olimpia.police.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Obiekt jest utrzymywany ze składek członkowskich. O ile są to środki wystarczające do bieżącego utrzymania przystani w jej obecnej postaci, wobec niezbędnych kosztownych prac związanych ze stałą rekonstrukcja nabrzeża i umacnianiem gruntu potencjał obecnego właściciela obiektu nie otwiera w znaczącym stopniu perspektywy rozwojowej. Pozostanie on przystanią o charakterze klubowym, służącą jako punkt tranzytowy na trasie Odra – Szczecin – Zalew Szczeciński, z ograniczoną funkcją komercyjną.

 • głębokość portu - 0,8 do 1,4 m
 • ogrodzenie
 • zimowanie łodzi - plac
 • warsztat mechaniczny i szkutniczy
 • prąd, wc, woda

Przystań Żeglarska przy Kanale Młyńskim w Stepnicy

Przystań stanowi doskonałą, nowoczesną bazę do uprawiania żeglarstwa. Nad brzegiem Kanału ustawiono ławki i latarnie parkowe, a wzdłuż Kanału ciągnie się droga z bruku kamiennego, co dodaje obiektowi charakteru starej mariny. W 2012 r. wybudowano parkingi, stanowiska do poboru prądu i wody. Punkty usługowe jak: sklepy, bary, bank itp. znajdują się w odległości do 500m. od przystani.

To optymalne miejsce dla zapalonych żeglarzy, którzy cenią sobie komfort i jednocześnie spokój, a także możliwość obcowania z przyrodą. Atrakcyjne walory krajobrazowo-przyrodnicze (obszar Natura 2000), przyciągają wielu amatorów pięknych widoków i odpoczynku na łonie natury. Ważnym jest również to, że odległość z przystani do centrum Stepnicy, gdzie znajdują się sklepy, bary i bank wynosi tylko około 500 m, a nieco dalej znajduje się port rybacki, gdzie można kupić świeżą rybę lub skorzystać z oferty miejscowych smażalni. Na przystani działa bosmanat, a przystań jest pod stałym nadzorem. Wyposażona została również w pełen węzeł sanitarny.

Przy Kanale Młyńskim działa LOK Klub Żeglarski i Motorowodny, zajmujący się organizacją zajęć żeglarskich dla dzieci i młodzieży. Na obiekcie odbywają się także kursy na patent sternika jachtowego i sternika motorowodnego (akwen: Zalew Szczeciński, adres: ul. Młynarska, 72-112 Stepnica, tel. +48 91 418-85-21, fax. +48 91 418-85-80, www.stepnica.pl/strona/menu/90_przystan_przy_kanale_mlynskim, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

 • cena cumowania - 20 do 45 zł
 • głębokość portu - 2,5 m
 • ochrona, ogrodzenie
 • PKS - 20 km
 • PKP - 20 km
 • lotnisko - 30 km
 • dźwig, slip, zimowanie łodzi - plac
 • warsztat mechaniczny i szkutniczy
 • prąd, wc, woda

Przystań Żeglarska w Gąsierzynie

Przystań została wybudowana przez gminę z wykorzystaniem dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i oddana do użytku we wrześniu 2010 roku, także jako element Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego (akwen: Zalew Szczecińsk, adres: Gąsierzyno, 72-112 Stepnica, www.stepnica.pl/strona/menu/27_przystanie). Przystań wyposażona jest w nabrzeże z miejscami cumowniczymi. Na terenie przystani jest ujęcie wody, energia elektryczna, wiata z ławkami i miejsce na ognisko. Cały teren jest oświetlony oraz objęty monitoringiem. Przystań w Gąsierzynie spełnia funkcję publicznego miejsca postojowego dla wszystkich żeglarzy. Zacumować tu może około 10 jednostek. Korzystanie z przystani jest bezpłatne. Miejscowość Gąsierzyno oddalone jest od m. Stepnica, w której mieści się bankomat, lekarz, stacja benzynowa, smażalnie, bary w odległości 3 km.

 • głębokość portu - 2,5 m
 • monitoring
 • PKS - 28 km
 • PKP - 400 m
 • lotnisko - 35 km

Stowarzyszenie Kopicki Sportowy Klub Wodny "Szuwarek"

Elementy usługowej infrastruktury miejskiej dostępne w obrębie 3 kilometrów: bankomat, apteka, bar, internet, lekarz, parking, stacja paliw, policja, pralnia, prysznic, punkt informacyjny, camping, pole namiotowe, sklepy, sklep żeglarski (akwen: Zalew Szczeciński, adres: Kopice 28, 72-112 Stepnica, tel. 693 060 712, www.stepnica.org/szuwarek2).

 • cena cumowania - od 10 zł
 • głębokość portu - 1 m
 • alarm, monitoring, ochrona, ogrodzenie
 • PKS - 300 m
 • PKP - 30 km
 • lotnisko - 35 km
 • dźwig, slip, zimowanie łodzi - plac
 • warsztat mechaniczny i szkutniczy
 • prąd, wc, woda

Centralny Ośrodek Żeglarstwa Sp. z o.o. w Trzebieży

Elementy usługowej infrastruktury miejskiej dostępne w obrębie kilometra: bankomat, apteka, bar, internet, lekarz, parking, stacja paliw, policja, pralnia, prysznic, punkt informacyjny, camping, pole namiotowe, sklepy, sklep żeglarski (akwen: Zalew Szczeciński, adres: ul. Rybacka 26, 72-020 Trzebież, tel. (91) 312-82-94; fax 91 312-83-79, www.coz.com.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 • cena cumowania - od 20 do 50 zł
 • głębokość portu - 1,2 do 4,3 m
 • alarm, ochrona, ogrodzenie
 • PKS
 • dźwig, slip, zimowanie łodzi - plac
 • warsztat mechaniczny i szkutniczy
 • prąd, wc, woda

Marina - Tawerna - Spatium24 Nowe Warpno

Elementy usługowej infrastruktury miejskiej dostępne w obrębie kilku kilometrów: bankomat, apteka, bar, internet, lekarz, parking, policja, pralnia, prysznic, punkt informacyjny, camping, pole namiotowe, sklepy (akwen: Zalew Szczeciński, adres: ul. Żeromskiego 1A, 72-022 Nowe Warpno, tel. +48 506 011 052, fax. (91) 350-95-13, www.spatium24.com).

 • cena cumowania - od 30 do 50 zł
 • głębokość portu - 1,8 do 2,0 m
 • monitoring, ogrodzenie
 • PKP - 40 km
 • lotnisko - 80 km
 • dźwig, slip, zimowanie łodzi - plac
 • warsztat mechaniczny i szkutniczy
 • prąd, wc, woda

Nabrzeże Północne Port w Wolinie

Port położony 3 mile od miejsca, gdzie rzeka Dziwna wypływa z Zalewu Szczecińskiego, oraz 15 mil od ujścia tejże rzeki do Bałtyku. Możliwe jest oczywiście podejście do Wolina od obu stron (od południa-od Zalewy i od północy-od Bałtyku). Jednak podejście od Zalewu jest poza tym że krótsze, to łatwiejsze. Na podejściu południowym głębokości sięgają 2,5m, a na północnym 2m. Na południowym nie mamy do pokonania żadnego mostu, a na północnym aż cztery (1 w Dziwnowie i 3 w Wolinie), z czego 1 (Dziwnowski) jest zwodzony, 1 obrotowy i 2 stałe - oba na wysokości ok 12 m przy średnim stanie wody w rzece. Port ma kilka nabrzeży. Przyporządkowanie jednostek do miejsca postoju jest następujące:

 • Nabrzeże Północno-Zachodnie: barki, jednostki pasażerskie, jachty
 • Nabrzeże Postojowe Rybackie: jednostki rybackie
 • Nabrzeże Przeładunkowe:doraźnie jednostki towarowe (barki).

W Wolinie znajdziemy sporo zabytków: katedra, Stare Miasto, wiatrak z XIX wieku, ale największą atrakcją jest średniowieczny skansen "Wioska Wikingów". Poza tym od 1993 roku odbywa się tu Festiwal Słowian i Wikingów - coś na wzór Tygodnia Średniowiecznego w Visby. Festiwal w Wolinie odbywa się w pierwszy weekend września. Odbywają się z udziałem kilkuset osób inscenizacje bitew lądowych, jak również morskich, obrzędy średniowieczne, turnieje itp. Elementy usługowej infrastruktury miejskiej dostępne w obrębie kilku kilometrów: bankomat, apteka, bar, internet, lekarz, parking, policja, pralnia, prysznic, punkt informacyjny, camping, pole namiotowe, sklepy (akwen: Zalew Szczeciński, adres: ul. Niedamira 22, 72-510 Wolin, tel. +48 91 326-11-14).

Otwieranie mostu na cieśninie Dźwina w Wolinie:

 • od 01.05 do 31.08: pon-pt 09:00 i 16:00, sob-nd/święta: 10:00, 14:00, 18:00
 • od 01.09 do 30.09: pon-pt 09:00 i 15:00, sob: 10:00, nd 13:00
 • od 01.10 do 30.04: pon-pt 09:00 i 15:00, sob,nd/święta: most zamknięty

UWAGA! W terminie od 01.07 do 31.08. w dni powszednie most otwierany po uzgodnieniu telefonicznym (510 675 705) o godzinie 12:00 - dla minimum trzech jednostek!

 • cena cumowania - od 30 do 50 zł
 • głębokość portu - 2,0 m
 • ogrodzenie
 • dźwig, slip
 • prąd

W Wolinie trwa budowa kompleksu żeglarskiego przy ul. Mostowej. Projekt obejmuje budowę basenu jachtowego dla około 30 jednostek oraz rozbudowę istniejących budynków: UKS Albatros oraz Klubu Ligi Morskiej i Rzecznej.

MDK Świnoujście Przystań Łunowo

Elementy usługowej infrastruktury: prysznic, punkt informacyjny, camping, pole namiotowe (akwen: jez. Wicko Wielkie, adres: ul. Zalewowa 101, Świnoujście, tel. kom. 512 395 165, www.mldk.swi.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 • cena cumowania - od 15 do 30 zł
 • głębokość portu - 2,0 m
 • ochrona, ogrodzenie
 • dźwig, slip, zimowanie łodzi - plac
 • warsztat mechaniczny i szkutniczy
 • prąd, wc, woda

Port Jachtowy w Wapnicy

Elementy usługowej infrastruktury: prysznic, punkt informacyjny (akwen: jez. Wicko Wielkie, adres: ul. Turkusowa 3 C, 72-500 Międzyzdroje).

 • cena cumowania - od 15 do 30 zł
 • głębokość portu - 2,5 do 3,5 m
 • ochrona, ogrodzenie
 • dźwig, slip, zimowanie łodzi - plac
 • warsztat mechaniczny i szkutniczy
 • prąd, wc, woda

Port jachtowy Basen Północny

Port jachtowy znajduje się w Basenie Północnym (53⁰54’48”N 14⁰16’28”E) na wyspie Uznam (akwen - Morze Bałtyckie, adres: ul. Rogozińskiego, Jachtowa, 72-600 Świnoujście, tel. (91) 321 9177, www.osir.uznam.net.pl/marina.html). Osłonięty od otwartej wody, położony jest w otoczeniu zieleni Parku Zdrojowego i XIX- wiecznych fortyfikacji, ale jednocześnie w niedalekiej odległości od centrum miasta. Ze względu na lokalizację u wejścia do portu w Świnoujściu, stosunkowo duży, bezpieczny akwen, nie narażony na falowania, stanowi wyjątkowe miejsce dla miłośników żagli. Potwierdzeniem wysokich standardów jest trzykrotnie (w maju prawdopodobnie czterokrotnie) przyznane międzynarodowe wyróżnienie, znak jakości – „Błękitna Flaga”.

W odległości ok. 500m od przystani znajduje się centrum handlowe, w którym rozlokowane są sklepy spożywcze, apteka, pralnia, bank, dwa bankomaty. W odległości ok. 400m od przystani znajduje się posterunek policji wodnej. W odległości ok. 1000m od przystani znajduje się punkt informacji turystycznej, bar, stacja benzynowa, sklep żeglarski, hotel.

 

 • cena cumowania - od 20 do 100 zł
 • głębokość portu - 3,0 m
 • monitoring, ochrona, ogrodzenie
 • zimowanie łodzi - plac
 • warsztat mechaniczny
 • slip, dźwig
 • prąd, wc, woda

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

Sam zaplanuj swoją wyprawę!

Po kliknięciu w wybrany znacznik pojawi się nazwa mariny oraz odległość (w km) od portu macierzystego. Wskazówki te umożliwią Państwu samodzielne obliczenie długości rejsu i zaplanowanie swojego urlopu :)

From Address: To: